U časopisu Tectonophysics (IF = 2.9, Q2) objavljen je rad The Berkovići (BIH) ML = 6.0 earthquake sequence of 22 April 2022 – Seismological and seismotectonic analyses čiji su autori I. Dasović, M. Herak, D. Herak, H. Latečki, M. Sečanj, B. Tomljenović, S. Cvijić-Amulić i J. Stipčević.
U radu je prikazana prostorna, vremenska i statistička analiza seizmičnosti prvih devet mjeseci nakon snažnog potresa kod Berkovića (BIH). Katalog potresa sadrži podatke o 7217 potresa koji su se dogodili u srednjem dijelu Zemljine kore na dubinama između 15 i 30 km. Ta je dubina mnogo veća od prosječne dubina žarišta (oko 12 km) za cijelo područje Vanjskih Dinarida. Određeni su i mehanizmi pomaka u žarištu osam potresa, od čega pet ukazuje na reversne uzročne rasjede, dok su se tri naknadna potresa – također neočekivano za to područje – dogodila normalnim rasjedanjem. Modelirana geometrija reversnih rasjeda na dnu navlaka Visokog krša i Dalmatinske tektonske jedinice duž presjeka od jadranske obale prema sjeveroistoku, sugerira da bi se i potres 1996. g. kod Stona i Slanog kao i potres kod Berkovića 2022., iako su im žarišta udaljena oko 35 km, mogli pripadati istom složenom seizmogenom izvoru.
Rad je rezultat istraživanja na dva projekta: istraživačkom projektu DuFAULT Hrvatske zaklade za znanost (IP-2020-02-3960) te Komponente 1 projekta CRONOS Norveške darovnice.
Pogledajte kartu epicentara potresa s pouzdanijom lokacijom prikazanih prema magnitudi (veličina kruga) i dubini (boja kruga) te mehanizama pomaka u žarištu potresa prikazanih tzv. loptama za plažu izračunatima u ovom istraživanju (crna boja) i koje su izračunale druge institucija (druge boje) -> poveznica
Pogledajte seizmotektonski model na profilu JZ – SI koji pokazuje da bi Stonski potres iz 1996. godine (lopta za plažu lijevo) mogao biti na istom rasjednom sustavu kao i potres kod Berkovića iz 2022. godine (lopta za plažu desno dolje) -> poveznica
Rad je u slobodnom pristupu i može se pogledati na poveznici.