Za sve smjerove na raspolaganju je Knjižnični fond Središnje biblioteke za fiziku na PMF-u te Biblioteke IRB-a, te mogućnost korištenja računala (korisničke račune možete otvoriti kod kolege Davora Horvatića, davorh@phy.hr ).
Raspoloživi radni prostor odnosi se na prostorije Fizičkog odsjeka PMF-a (Bijenička c. 32) te Instituta Ruđer Bošković (Bijenička c. 54) i Instituta za Fiziku (Bijenička c. 46).
Fizika elementarnih čestica
Specifičnost je visokoenergijske fizike čestica da se pokusi vrše u nekoliko svjetskih središta, od kojih je nama najzanimljiviji CERN u Ženevi. Ukoliko su doktorandi uključeni u jednu od istraživačkih grupa koja radi na tim eksperimentima, primjerice na LHC-u na CERN-u, podaci iz tih eksperimenata stoje im na raspolaganju.
Na Institutu Ruđer Bošković na raspolaganju su:
- U sklopu Centra za Detektore, Senzore i Elektroniku (CDSE) mali laboratorij s opremom za testiranje detektora koji sadrži između ostalog: Probe Station (Model: MPI IMPACT Test Solutions, package TS50), Scanning TCT sistem, Wire Bonder (Model: FS BONDTEC, 53XXBDA – Ball- & Deep Access Bonder), Osciloskop, itd.
- Za doktorande koji rade u okviru CMS eksperimenta na CERN-u Grid Tier 3 računalni čvor koji je potpuno uključen u CERN-ov LHC Computing Grid s preko 200 TB prostora za skladištenje podataka i preko 200 računalnih jedinica (CPU).
- Jedan dio opreme opisane za područje nuklearne fizike relevantan je i za razvoj i testiranje detektora u fizici čestica.
Nuklearna fizika
Na Institutu Ruđer Bošković na raspolaganju su:
- akcelerator tandem Van de Graaff s maksimalnim naponom za ubrzavanje od 6 MV s pripadna dva ionska izvora;
- neutronski generator – izvor 109–1010 neutrona u sekundi energije 14 MeV.
Uz njih je i pridružena oprema i detektori za jednostavna mjerenja u nuklearnoj i atomskoj fizici, kao i za primjene nuklearnih metoda u drugim područjima.
I u Institutu “Ruđer Bošković” i na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu postoji oprema za jednostavna mjerenja nuklearnih raspada uz uporabu radioaktivnih izvora.
Ovoj opremi treba dodati i onu dostupnu u suradničkim institucijama u svijetu, kao što su akcelerator i reaktor Instituta J. Stefan u Ljubljani, tandem Van de Graaff akcelerator i ciklotron u Laboratori Nazionali del Sud, Catania, ciklotronski sustav za proizvodnju radioaktivnih snopova u Institut de Physique Nucleaire, Universite Catholique de Louvain, akceleratorski sustav u GSI, Darmstadt, itd.
Fizika kondenzirane tvari
Oprema i instrumentacija Fizičkog zavoda FO PMF-a:
- 200kV elektronski mikroskop
- roentgenski uređaji
- supravodljivi kvantni interferometar - SQUID
- 18 T supravodljivi magnet
- NMR čvrstog stanja (12 T)
- mikrovalni most
- 200 kV sistem za elektronski akcelerator
- detektori i elektronička instrumentacija za atomsku i nuklearnu spektroskopiju
- oprema za srednje/visoko energijski laboratorij – scintilatorske i detektorske komponente za gradnju hodoskopa
- ukapljivač dušika.
Specifična oprema:
- Rentgenski difraktometar za polikristale, snimanje difrakcijske slike pri raznim temperaturama; filmske tehnike rentgenske difrakcije (FO PMF-a, IRB).
- Laboratorij (50 m2) s eksperimentalnim uređajem za mjerenje magnetotransportnih svojstava (1.2 K < T < 350 K): kriostat za tekući helij, vakuumski uređaji, supravodljivi magnet 12 T, AC i DC postavi (lock-in pojačalo,strujni izvori,volmetri, A/D konverteri) za mjerenje otpora, transverzalnog i longitudinalnig magnetootpora, Hallovog efekta, kapacitivni most (rezolucija 1 aF), PC (2kom) za automatski akviziciju i obradu podataka.
Atomska, molekulska i optička fizika
Oprema na raspolaganju doktorandima smjera AMO nalazi se na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu sveučilišta u Zagrebu (1), Institutu za fiziku (2-6), te Institutu Ruđer Bošković
-
U Laboratoriju za optičku atomsku spektroskopiju Fizičkog odsjeka PMF-a dostupna je oprema za atomsku emisijsku spektroskopiju (monokromatori, visokonaponski izvori), fazno osjetljiva pojačala s priborom, kao i stabilizirani diodni laseri u vidljivom, ultra-ljubičastom i infra-crvenom području. U tijeku je modernizacija Laboratorija nabavom uređaja sa spektroskopiju laserom inducirane plazme (LIBS), te opremom za spektroskopiju visoke osjetljivosti i razlučivosti, u okviru projekta CeNIKS.
-
Laboratorij za femtosekundnu spektroskopiju eksperimente zasniva na titan-safir femtosekundnom laserskom sustavu koji se sastoji od laserskog oscilatora i pojačala te emitira pulseve trajanja oko 100 fs, repeticije 80 MHz (oscilator) odnosno 1 kHz (pojačalo), u bliskom infracrvenom području valnih duljina 750-850 nm. Uz osnovnu valnu duljinu lasera, nelinearnim optičkim procesima proizvode se pulsevi u vidljivom i UV području valnih duljina. Laboratorij je opremljen optičkim elementima za kontrolu laserske svjetlosti kao što su AOM i EOM kristali, mehaničkim prekidačima svjetlosti te ostalom sitnom optikom. Za mjerenja tranzijentne apsorpcije raznih otopljenih molekulskih sistema koristi se protočni sustav s apsorpcijskim ćelijama raznih dimenzija, a korištenjem optičkog kriostata moguća su spektroskopska mjerenja na niskim temperaturama, do 6 K. Optički kriostat spojen je na visoki vakuum, stoga se u laboratoriju na raspolaganju nalazi i oprema za visoki vakuum. Ostalu opremu sačinjavaju motorizirani precizni translatori, osciloskopi, laboratorijski izvori napajanja, fazno-zaključana pojačala, spektrometri, analogno-digitalni pretvarači signala te ostale sitne elektroničke komponente. Dio navedene opreme se osim za lasersku spektroskopiju koristi za precizno lasersko mikrostrukturiranje raznih materijala.
-
Laboratorij za lasersku mikroskopiju posjeduje optički postav baziran na konfokalnom mikroskopu koji služi za apsorpcijska, fotoluminiscencijska mjerenja i mjerenja Ramanovih spektara. Konfokalni mikroskop radi u refleksiji, odnosno, signal koji se skuplja vraća se istim optičkim putem kao i upadna svjetlost. Dostupni su poluvodički i diodni laseri valnih duljina 488 nm, 532 nm i 630 nm. Konfokalni mikroskop kućne izrade opremljen je s odgovarajućim kompletom filtera, dihroičkih zrcala, polarizacijskih pločica i izborom objektiva različitih povećanja. U kombinaciji s xy translatorom visoke rezolucije, konfokalni laserski pretražni mikroskop omogućava snimanje spektara uz sekvencijalno pomicanje uzorka i akviziciju signala s definiranog područja uzorka s optičkom rezolucijom ispod 1 mikrometra. Prikupljena reflektirana svjetlost analizira se unutar spektrometra s tri difrakcijske rešetke (300, 600 i 1800 zareza/mm) koji je opremljen s EM CCD detektorom pogodnim za mjerenja na uzorcima s malom razinom signala. Konfokalni mikroskop ima mogućnost mjerenja niskoenergetskih Ramanovih spektrara pomaknutih svega nekoliko inverznih centimetara (cm-1) od Rayleighove linije. Za mjerenje na kriogenim temperaturama koristi se helijev kriostat s optičkim prozorom koji omogućava kontinurano mijenjanje temperatura u rasponu od 4-500 K. Razvijena je i programska platforma koja omogućava prikupljanje, obradu i analizu podataka te prikazivanje optičkih mapa.
-
Laboratorij za hladne atome posjeduje magneto-optičku stupicu za hladne atome rubidija koja uključuje: optički frekventni češalj temeljen na Er:dopiranom optičkom vlaknu koji emitira pulseve duljine trajanja oko 100 fs,repeticije 80.5 MHz i centralne valne duljine 1550 nm; nekoliko sistema frekventno stabiliziranih poluvodičkih lasera s valnom duljinom emisije u NIR spektralnom području; optička pojačala snage lasera; visoko-refleksivne optičke šupljine; optičke elemente za kontrolu laserske svjetlosti kao što su AOM i EOM kristali te ostalu sitnu optiku. Osim toga, laboratorij je opremljen s nizom elektroničkih instrumenata kao što su: rf analizator spektra, osciloskopi, napajanja za AOM/EOM kristale, brojači frekvencije, servo kontroleri te ostale sitne elektroničke komponente. Čelična komora u kojoj se stvara oblak hladnih atoma spojena je na ultra-visoki vakuum, stoga se u laboratoriju na raspolaganju nalazi i oprema za visoki vakuum.
-
Laboratorij za koherentnu optiku posjeduje opremu potrebnu za izvođenje mjerenja (vježbi) u području holografije i interferometrije. Oprema uključuje: izvore koherentnog zračenja (He-Ne laseri, diodni laseri), matrične detektore za snimanje holograma (CCD, CMOS), masivni antivibracijski stol, kompjutore potrebne za upravljanje detektorom kao i program za obradu holograma. Također su na raspolaganju razni optički elementi (leće, zrcala, difuzori, sivi filtri i sl.) i mehanički elementi (držači, nosači, translatori i sl.) za upravljanje snopovima svjetlosti te elektronički uređaji (generatori signala, osciloskopi, napajanja i sl.). Mogući eksperimentalni postavi uključuju: klasične interferometre (Michelson, Mach-Zehder, Twyman-Green) i holografske (Fresnel, quasi-Fourier, image-plane, time-average). Za potrebe time-average tehnike na raspolaganju su razni zvučnici (za pobudu objekta na titranje).
-
Laboratorij za lasersku spektroskopiju hladne plazme sadrži opremu potrebnu za generaciju i dijagnostiku laserskih i izbojnih plazmi. Za laserske plazme na raspolaganju su dva nanosekundna Nd:YAG laserska sustava, Quantel Brilliant (360 mJ @ 1064 nm, 532 nm, 266 nm, 4 ns) i Quantel Brio (100 mJ @ 1064 nm, 5 ns). Za izbojne plazme dostupni su izvori pulsnog DC, kao i AC napona (kHz, RF), te odgovarajući generatori signala, delay generatori, osciloskopi, visokonaponske i strujne sonde. Za optičku emisijsku spektroskopiju plazme dostupno je nekoliko spektrometara u području valnih duljina od 200 do 1100 nm, te sustav monokromatora i fotomultiplikatora. Dostupni su i različiti optički elementi (leće, prizme, interferencijski filtri, atenuatori, optička vlakna), kao i mehanički elementi (držači, translatori, step motori i sl.). Mogući su eksperimenti na atmosferskom tlaku, ali i u vakuumu (dostupne vakuumske komore s potrebnom mjernom opremom te različiti plinovi - He, Ar, N2, O2...). Na raspolaganju je i Perkin Elmer (Lambda 25) UV-Vis spektrofotometar za karakterizaciju koloidnih otopina nanočestica i tankih filmova.
Navedena oprema bit će ojačana novim laserskim sustavima i ostalom znanstveno-istraživačkom opremom kroz projekt Centar za napredne laserske tehnike (CALT) – strateški projekt Republike Hrvatske u području znanstveno-istraživačke infrastrukture koji se trenutno provodi na Institutu za fiziku.
Astrofizika
Zvjezdarnica Hvar, dvostruki Suncev dalekozor za opažanje fotosfere i kromosfere Sunca, 65-cm Cassegrainov teleskop za fotoelektričnu fotometriju zvijezda, 1-m Ritchey-Chretien teleskop sa CCD fotometrom, smještajni kapaciteti Opservatorija Hvar. Mogućnost rada na inozemnim zvjezdarnicama i astronomskim institutima.
Biofizika
- EPR spektrometar Varian E-109
- Ultracentrifuga Beckman L7 (s rotorima)
- Spektrafotometar - 3 kom.
- HPLC uređaj
- Proteinski sekvenator
- Rentgenski difrakometar za rad na sobnoj i niskim temp.
- Pristup većim računalima i međunarodnim bazama podataka
Medicinska fizika
Sva potrebna instrumentacija za izvođenje specifičnog dijela nastave Medicinske fizike kao i za kvalifikacijske radove iz ovog područja nalazi se u nastavnim bazama Medicinskog fakulteta. U dogovoru s voditeljima odgovarajućih odjela ona je dostupna za rad kvalificiranim kandidatima, tj. onima koji već rade ili će početi raditi u medicinskim ustanovama.
Primjerice, za potrebe fizike nuklearne medicine samo u Zavodu za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja na Rebru, sa prostorom od 3500 m2 i stotinjak zaposlenih, stoji na raspolaganju 8 gama kamera, od čega su 3 tomografske, sve s pripadajućim kompjuterskim sistemima, koji omogućuju analizu prikupljenih podataka kao i razne kompjuterske simulacije i obrade, zatim uređaj denzitometriju kosti, brojač radioaktivnosti cijelog tijela, te niz uređaja za mjerenje radioaktivnosti tekućih uzoraka, kao i cijeli niz fantoma za simulaciju i mjerenja. Za potrebe nastave radiološke fizike i radioterapije kvalificiranim kandidatima stoje u Hrvatskoj na raspolaganju 2 linearna akceleratora elektrona, 5 kobalt bombi, 7 strojeva za daljinsku manipulaciju zatvorenim radioizotopnim izvorima. Uz to postoji i odgovarajuća dozimetrijska instrumentacija. Za potrebe nastave fizike i tehnike ultrazvuka stoje na raspolaganju uređaji koji mogu generirati zvuk u rasponu frekvencije od 30 kHz do 10 MHz i u rasponu intenziteta od par desetaka a W/cm2 do nekoliko tisuća W/ cm2, kao i instrumentacija za mjerenje i detekciju takvih valova i snopova. Isto tako postoji i niz Doppler spektrometara u području visokih frekvencija.
Geofizika – Fizika atmosfere i mora
- Meteorološke postaje u Zagrebu i na Puntijarki, mareografska postaja u Bakru,
- arhiv podataka: meteoroloških (prikupljenih od 1861. godine), oceanoloških (od 1929. godine),
- biblioteka utemeljena 1861. godine, obuhvaća oko 10000 knjiga i 17000 svezaka časopisa (1000 naslova),
- nastavni materijali: karte, zbirke inozemnih podataka, diapozitivi i sl.
- Prostor za nastavu osiguran je u predavaonicama i praktikumima Geofizičkog zavoda "Andrija Mohorovičić".
Geofizika – Fizika unutrašnjosti Zemlje
- Sustav seizmografskih postaja Republike Hrvatske,
- seizmološki arhiv (od 1906.godine),
- biblioteka utemeljena 1861. godine, obuhvaća oko 10000 knjiga i 17000 svezaka časopisa (1000 naslova),
- nastavni materijali: karte, zbirke inozemnih podataka, diapozitivi i sl
- Prostor za nastavu osiguran je u predavaonicama i praktikumima Geofizičkog zavoda "Andrija Mohorovičić".