PMF - Geološki odsjek

RASPORED SJEDNICA

Raspored sjednica Vijeća Geološkog odsjeka u ak. god. 2024./25. i datuma predaje materijala za Povjerenstvo za nastavu nalazi se ovdje.


O djelatniku

mr. sc. Dražen Kurtanjek, v. pred.

Zvanje: viši predavač
Funkcija:viši predavač
Lokacija: 6 MPZ
Telefon:+385 1 460 5965
Telefon kućni:5965
E-mail: E-mail
Zavod/služba: Geološki odsjek

Nastava

prijediplomski

diplomski

integrirani prijediplomski i diplomski

Konzultacije

Konzultacije će se održavati nakon predavanja i prema dogovoru.

Životopis

Rođen je 14. veljače. 1963. godine u Zgrebu. Osnovnu školu završio je u Zaprešiću, a srednju školu (Pedagoški obrazovni centar – prirodoznanstveni smjer) u Zagrebu. 1981. godine upisao je studij geologije na PMF-u  kao redovni student. Diplomirao je1987. godine  na smjeru Mineralogija i petrologija s diplomskim radom: “Sedimentološka istraživanja klastičnih sedimenata paleogena okolice Ljubača, jugozapadno od Ražanca.” uz voditeljstvo prof. dr. Jožice Zupanič.

1991. godine upisao je poslijediplomski studij prirodnih znanosti iz područja geologije (Petrologija i ležišta sedimentnog ciklusa) na Sveučilištu u Zagrebu.  Magistarski rad s naslovom “Značajke i postanak sitnozrnatih sedimenata mlađe Promine kod Karina u sjevernoj Dalmaciji”, izrađen pod mentorstvom prof. dr. Jožice Zupanoč, obranio je u srpnju 1992. godine.

Od 3.12 .1987.godine zaposlen je u Mineraloško petrografskom zavodu kao asistent postdiplomand, pripravnik-istraživač, a od 1992.god. kao stručni suradnik. 27.09. 1996. izabran je u nastavno zvanje predavač, a 2002. u nastavno zvanje viši predavač. U isto zvanje ponovno je izabran 2006.,  2011. i 2022. 

U znanstvenom radu orijentiran je na područje sedimentologije, te u sklopu interdisciplinarne suradnje geologije i arheologije na petrologiju kamenih artefakata i porijeklo stjenskog materijala za njihovu izradu. 

Sudjeluje u projektu HRZZ-a IP-2019-04-5775 “BREEMECO- Dinaridic foreland basin between two Eocene thermal optima: a possible scenario for the Northern Adriatic” (voditelj projekta: prof. dr. Vlasta Ćosović). Do sada je sudjelovao u projektima MZT-a: 119305 “Kemijski elementi u karbonatnom (krškom) oklišu” (voditelj projekta prof. dr. Esad Prohić), 1-09-152 “Dinamika i međuodnosi taložnih sustava (aluvij-šelf) (voditelj projekta prof. dr. Ljubomir Babić), zatim na projektu  IGCP/UNESCO-a br. 442  “Raw Materials of the Neolithic/Aeneolithic Polished Stone Artefacts: Their Migration Paths in Europe”,  na tehnologijskom projektu “Integralno gospodarenje u područjima krša-doprinos poduzetničkom okruženju” (voditelj projekta prof. dr. Esad Prohić), na znanstvenim projektima MZOS-a: projekt 119-0831529-1161 “Geokemijski model kretanja onečišćivača u području odlagališta komunalnog otpada” (voditelj projekta prof. dr. Esad Prohić), te interdisciplinari projekt “Kremeni materijali, tehnologija i prilagodba u kamenom dobu u Hrvatskoj” (voditelj prof. dr. Ivor Karavanić). Trenutno je aktivno uključen u realizaciji pokretanja projekta vezanog uz istraživanje peloidnih muljeva na otoku Pagu.

Stručna djelatnost odnosi se na izradu elaborata i mineraloško-petrografskih analiza, uglavnom za potrebe Hrvatskog restauratorskog zavoda, te u manjoj mjeri i drugih ustanova kao što su npr.: IGH, Zagreb; IGH Mostar; Studio ReDizajn, Zagreb; eLABORO, Split, Vodoprivreda, Zagreb…).

Dvije godine bio je voditelj godišta (I iII god. prof. geol.i geogr.), satničar Geološkog odsjeka i član komisije za prijemni ispit. Trenutno obavlja i dužnost koordinatora terenske nastave Geološkog odsjeka, . Član je vijeća Geološkog odsjeka.

Aktivno se služi engleskim i njemačkim jezikom.

Član je Hrvatskog geološkog društva, Odbora za geokemiju HAZU i International Association of Sedimentologists (IAS).

 

Objavljeni radovi u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji

Napomena: Ove radove održava Knjižnica Instituta Ruđer Bošković koja vodi projekt Hrvatske znanstvene bibliografije CROSBI. Ovim linkom možete vidjeti sve podatke o radovima koje su autori unijeli u bazu podataka.

Za sve izmjene možete se obratiti na help@bib.irb.hr, a na istu adresu možete uputiti i sva vaša pitanja i sugestije vezana uz CROSBI.