Raspored sjednica Vijeća Geološkog odsjeka u ak. god. 2023./24. i datuma predaje materijala za Povjerenstvo za nastavu nalazi se ovdje.
Intervju je dostupan na poveznici.
Emisija Oko znanosti otkriva novosti iz svijeta znanosti i tehnologije. U suradnji s vrhunskih znanstvenicima nastoji objasniti neke prirodne pojave i zakonitosti te kako na najbolji način iskoristiti tehničke mogućnosti.
U srijedu, 24. travnja 2024. u emisiji Oko znanosti, o rezultatima HRZZ projekta SEDBAS i geologiji kao znanstvenoj displini, razgovarali su djelatnici Geološkog odsjeka: prof. Marijan Kovačić, doc. Karmen Fio Firi, doc. Frane Marković i kolegica Morana Hernitz Kučenjak iz INA-e.
Emisiju je moguće poslušati na poveznici: https://radio.hrt.hr/slusaonica/oko-znanosti
Također ju je moguće naći i ovdje.
Povremeno se naš planet probudi i neočekivano nas podsjeti na svoje početke, ali i upozori na budućnost koja je pred nama. Prije dvije godine osjetili smo potres, ali u zadnjih godinu dana bilo je i nekoliko erupcija vulkana, srećom ne kod nas.
Gosti u Trećem elementu, doc. dr. sc. Katarina Gobo i doc. dr. sc. Frane Marković s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, su objasnili vrste erupcije, zašto se događaju, kakav je utjecaj erupcije vulkana na čovjeka i okoliš, što se događa s tlom i životom na područjima erupcije te imaju li erupcije vulkana i neke pozitivne učinke. Dotaknuli su se i erupcija na La Palmi, Hunga Tonge i mnogih drugih.
Emisija je emitirana 13. travnja 2022., a može se pogledati na poveznici.
Kristal je tijelo u čvrstom agregatnom stanju, građen od pravilno raspoređenih atoma, iona ili molekula koji se slažu u kristalnu rešetku. Ako ih trebamo opisati, reći ćemo da su čvrsti, tvrdi, oštrih rubova... No za kristale ne biste očekivali da mogu skakati, puzati, savijati se... Ipak, nova istraživanja pokazuju upravo to. Osim o nestašnim kristalima razgovaramo i o tome kada kristal postaje dragi kamen, gdje sve pronalazimo kristale i minerale te kako uopće znamo kako izgledaju na razini atoma i molekula.
Epizodu Trećeg elementa u kojoj su gostovale doc. dr. sc. Andrea Čobić (Geološki odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu) i izv. prof. dr. sc. Marijana Đaković (Kemijski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu) možete pogledati na poveznici.
U Tehničkoj školi Kutina doc. dr. sc. Zorica Petrinec s Geološkog odsjeka PMF Zagreb, tijekom obilježavanja Globalnog kemijskog doručka 2023, je održala stručno predavanje pod nazivom „Geološke priče s Moslavačke gore“, a zajedno s doc. dr. sc. Franom Markovićem i asistenticom Ivom Olić održala je i radionice "Igra svjetlosti u stijenama" te "Gdje možemo susresti minerale u svakodnevnom životu?".
Domaćini događaja bili su dionici iz LAG Moslavina, Turističke zajednice Kutina i Grada Kutine koji su učenicima prezentirali inicijativu koja teži uključivanju Moslavačke gore u UNESCO svjetsku mrežu geoparkova. Više o događaju možete pročitati na portalu Radio Moslavine i Kutina.hr.
Povodom 25 godišnjice filma Titanic, objavljene su dosad javnosti nepoznate snimke broda na dnu oceana koje je komentirala naša doc. dr. sc. Kristina Pikelj za nova.tv (veljača 2023.).
U Dnevniku NOVATv dana 19. svibnja 2021. prikazan je prilog o zakonu o zaštiti nalazišta dinosaura u kojem je izjavu dao i izv. prof. dr. sc. Aleksandar Mezga. Prilog možete vidjeti na linku: https://novavideo.dnevnik.hr/product/emisije/41630-dnevnik-19-05-2021, od 44:40 minuta.
Višemjesečnim praćenjem naplavina morske cvjetnice Posidonia oceanica na plaži Sakarun na Dugom Otoku doc. dr. sc. Kristina Pikelj je u sklopu projekta POSBEMED2 (kojeg je nositelj JU Natura Jadera iz Zadra) dokazala da cvjetnica kada je u moru igra važnu ulogu u opskrbi plaže sedimentom, a nakon toga listovi cvjetnice naplavljeni na obalu čuvaju taj isti sediment od erozije.
Prilog na ovu temu u emisiji More na HRT-u prikazan je 16. svibnja 2021. g.
https://more.slobodnadalmacija
https://magazin.hrt.hr/price-i
Na portalima tportal.hr i makarska-danas.com objavljeni su članak i intervju u kojima prof. dr. sc. Dalibor Carević i doc. dr. sc. Kristina Pikelj daju mišljenja o kvaliteti materijal kojima se nasipavaju plaže na području grada Makarske.
Profesor Carević s Građevinskog fakulteta u Zagrebu voditelj je projekta Beachex (HRZZ, PZS-2019-02-3081) na kojem, među ostalima, sudjeluje i docentica Pikelj s Geološkog odsjeka PMF-a.
"Novi ekocid u Makarskoj; plažu nadohranili zemljom, a tvrde da je čista žalika. Profesor s Građevinskog fakulteta: Tu je najmanje 30 do 50 posto zemlje": https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/novi-ekocid-u-makarskoj-plazu-nadohranili-zemljom-a-tvrde-da-je-cista-zalika-profesor-s-gradevinskog-fakulteta-tu-je-najmanje-30-do-50-posto-zemlje-20210402
"Znanstvenici Carević i Pikelj: Na Makarskoj rivijeri plaže se grade samo za jednu sezonu": https://makarska-danas.com/znanstvenici-carevic-i-pikelj-na-makarskoj-rivijeri-plaze-se-grade-samo-za-jednu-sezonu/
U emisiji Dobro jutro Hrvatska Hrvatske radiotelevizije prikazan je prilog vezano uz održavanje Simpozija studenata doktorskih studija na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Prilog možete vidjeti ovdje.
Polusatni prilog o Simpoziju emitiran je i u emisiji Oko znanosti na HR1. Emisiju je snimila novinarka Marija Hanzec, bivša studentica PMF-a, i možete je pronaći na poveznici: https://radio.hrt.hr/ep/
Simpozij je bio najavljen i u radio emisiji Glazbeni kurikulum Borisa Jokića, u kojoj se o Simpoziju govori od min. 1:29:55 – 1:31:10. Emisiju možete poslušati na: https://www.mixcloud.com/
Dr. sc. Frane Marković sudjelovao je u u popularno znanstvenoj emisiji HRT-a „Treći element“ u kojoj se na razumljiv način progovara o suvremenim znanstvenim istraživanjima. Epizoda 26 iz pete sezone emisije, pod nazivom „Vulkani – bijes prirode“, dostupna je na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=U5bin-6C2Mo