Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 08.06.2017. (četvrtak) u 15:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P1) sljedeće izlaganje:
Tena Belinić

Određivanje debljine litosfere pomoću S funkcija prijemnika

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P1 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Diskontinuiteti u Zemlji kao što su Mohorovičićev, granica litosfere i astenosfere (LAB), te diskontinuiteti na 410 i 660 km, okarakterizirani su naglim skokovima brzina seizmičkih valova, a njihove dubine predstavljaju važan parametar u razumijevanju tektonskog razvoja litosfere. Astenosferu opažamo kao zonu smanjenih brzina pomoću seizmičkih površinskih valova, a dubinu njene granice s litosferom već gotovo standardno određujemo pomoću S funkcija prijamnika.

Temelj funkcija prijamnika su izdvojene Ps ili Sp faze generirane konverzijom na diskontinuitetima u slučaju kada je izravni P ili S val delta funkcija. Kako S funkcije prijamnika ne sadrže višestruke refleksije, prikladnije su za određivanje dubine LAB-a. Sama metoda sastoji se od razdvajanja P i S valova, dekonvolucije kako bi se istaknula konvertirana Sp faza, moveout korekcije i migracije iz vremenske u domenu dubina. Izračunate funkcije prijamnika daju informaciju o dubini diskontinuiteta kao i o pripadnom kontrastu seizmičke impedancije. U sklopu ovog seminara proći ćemo kroz metodu određivanja debljine litosfere te prikazati kako se ta granica kroz brojna istraživanja uočava globalno.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013