Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 23.11.2016. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Slavko Radilović
(PMF, Split):
Regionalno klimatsko modeliranje nad Europom: osnovna združena
evaluacija ansambla EURO-CORDEX regionalnih modela

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

EURO-CORDEX je međunarodna klimatska inicijativa koja proučava klimatske scenarije visokih rezolucija za Europu. Fokus je na evaluaciji ansambla EURO-CORDEX regionalnih klimatskih modela tjeranih ERA-Interim reanalizom. Istražuje se kvaliteta pojedinih modela u reprezentiranju osnovnih prostorno-vremenskih struktura europske klime za razdoblje 1989–2008. Evaluacija modela se fokusira na površinsku temperaturu i oborine, te koristi E-OBS podatke kao opservacijsku podlogu. Ansambl se sastoji od 17 simulacija tjeranih sa sedam različitih modela rezolucija 12 km (9 eksperimenata) i 50 km (8 eksperimenata). Statistika je računata mjesečnim i sezonskim srednjacima da bi se evaluirali modeli za osam područja europskog kontinenta. Analiza pokazuje mogućnost regionalnih klimatskih modela da prikažu osnovne osobine europske klime, te promjenljivost u prostoru i vremenu. Također identificiraju nezanemarive nedostatke simulacija za određena područja i sezone. Sezonski i prostorno usrednjena temperaturna pristranost je manja od 1.5 C, dok je pristranost za oborinu u rasponu od ±40%. Neke karakteristike pristranosti, kao dominantna hladna i vlažna pristranost tijekom većine sezona nad većim dijelovima Europe te topla i suha pristranost nad južnom i jugoistočnom Europom predstavljaju uobičajene pristranosti. Za sezonske srednjake usrednjene nad velikim područjima Europe, nije identificirana značajna prednost povećane rezolucije (12 & 50 km). Pristranost u regionalnim modelima uvelike odgovara pristranosti ansambla, ali neka poboljšanja se mogu identificirati (manje izražena topla pristranost nad južnom Europom). Raspršenje temperaturne pristranosti različitih konfiguracija pojedinih modela mogu biti slične magnitude kao raspršenje različitih modela, predstavljajući jak utjecaj pojedinih odabira fizičkih parametrizacija i eksperimentalnih postavki modela. Analiza predstavlja trenutnu preciznost regionalnih klimatskih modela i simulacija za Europu i predstavlja osnove za budući razvoj regionalnog klimatskog modeliranja.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013