Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 20.4.2011. u 13:15 održat će se u okviru seminara i kolokvija na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:

Karmen Babić, dipl. ing.
(Geofizički odsjek, Prirodoslovno-matemetički fakultet, Sveučilište u Zagrebu):
Karakteristike turbulencije u urbanom graničnom sloju

 

SAŽETAK: Danas postoji dobro poznavanje i shvaćanje klasičnog atmosferskog graničnog sloja. Suprotno tome, urbani granični sloj je puno kompleksniji zbog nekoliko specifičnih karakteristika i procesa. Ti procesi zadnjih ~20-ak godina poprimaju sve veću pažnju zbog nastojanja da se opišu i shvate struktura i ponašanje urbanog graničnog sloja. Urbani granični sloj ima kompleksnu trodimenzionalnu strukturu zbog čega ga je teško opsežno opisati. Njegova glavna razlika u odnosu na klasični granični sloj je određena činjenicom da postoje veliki elementi hrapavosti kao što su zgrade i stabla. Glavni motiv u proučavanju turbulentnog toka u urbanoj atmosferi je potreba za shvaćanjem procesa koji uzrokuju izmjenu impulsa, topline i mase između urbane površine i atmosfere. Osim toga, postoji nekoliko važnih primjena ovog znanja, a na vrhu liste prioriteta je potreba za shvaćanjem i modeliranjem disperzije polutanata, čije razdiobe jako ovise o meteorološkim uvjetima.

Stoga je u ovom seminaru predstavljena vertikalna struktura tipičnog urbanog graničnog sloja, osnovne veličine, te karakteristike dinamike pripadne turbulencije. Također su prikazani rezultati osnovnih statističkih veličina, te rezultati (ko)spektara i turbulentnih skala duljine za nekoliko visoko kvalitetnih eksperimenata. Ovi rezultati su prikazani u okviru bezdimenzionalne statističke analize kako bi se mogli usporediti rezultati studija u urbanom okruženju i studija načinjenih iznad drugih hrapavih, nehomogenih površina.

 

Obavijest se nalazi u repozitoriju
 

Autor: Webmaster GFO
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013