Časopis Geofizika

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Strukovne udruge


Broj posjeta:
567124

 

 


Terenska nastava 2024

 

Studenti studija geofizike na Geofizičkom odsjeku PMF-a proveli su utorak 4. lipnja 2024. na cjelodnevnoj terenskoj nastavi u Petrinji i Lonjskom polju. Pridružili su im se i učenici zagrebačke V. gimnazije, zajedno s njihovom profesoricom na fakultativnom predmetu Meteorologija.

Studenti kolegija Terenska nastava 1, 2, i 3 na 3. godini prijediplomskom studiju Geofizike – klimatologija, meteorologija, oceanografija, seizmologija i diplomskom studiju Fizike – geofizike ove su godine za temu terenske nastave imali geomagnetizam i seizmologiju. Prognoziran je vrlo topao, pretežno poluoblačan i suh dan s mogućom kišom prijepodnevnim satima, te su tome prilagođenie aktivnosti i oprema (odjeća i obuća). Terenska nastava se sadržavala tri stanice u svom programu.

Prva stanica bila je Petrinja, odnosno gradskipark J. J. Strossmayera u samom povijesnom središtu grada. Tamo je doc. dr. sc. Iva Dasović pokazala kako se obavljaju mjerenja mikroseizmičkog nemira praktičnim mjernim instrumentom Tromino kako bi se odredili lokalni uvjeta tla, odnosno vlastite frekvencije tla pri kojoj može doći do amplifikacije seizmičkih valova – što je važna informacija za gradnju zgrada. Dok je instrument bilježio brzinu gibanja tla na dvije točke u samom gradskom parku, studenti su malo razgledali samo središte Petrinje – staru gradsku jezgru koja je najviše stradala u potresima u prosincu 2020. godine a sada je u sveubuhvatnoj obnovi.

Druga stanica je bila kod Kratečkog u Parku prirode Lonjsko polje gdje se nalazi Geomagnetski opservatorij Lonjsko polje koji vodi Geofizički odsjek PMF-a. Nakon kratkotrajne kišne epizode i šetnje do samog opservatorija, dr. sc. Igor Mandić, voditelj opservatorija, zajedno s kolegama Dinom Curmanom, Damirom Ptičarom i Josipom Modrićem, detaljno je pojasnio i pokazao kako rade geomagnetski mjerni instrumenti, kako se prenose i obrađuju podatci te što je sve bitno pri radu jednog geomagnetskog opservatorija. U nekim mjerenjima okušali su se i sami studenti i učenici!

U kasnijim poslijepodnevnim satima, došlo se i do treće stanice u terenskoj nastavi: do restorana Tradicije Čigoč gdje smo ručali. Osim ležernog druženja, provedena je i preliminarna analiza mjerenja mikroseizmičkog nemira metodom HVSR, a rezultati su pojašnjeni studentima.

Terensku nastavu organizirao je dr. sc. Antun Marki, v. pred., a u samoj realizaciji sudjelovali su doc. dr. sc. Iva Dasović, dr. sc. Igor Mandić, Dino Curman, Damir Ptičar i Josip Modrić. Učenike V. gimnazije vodila je nastavnica Ivana Martinić.

 

Autor: Iva Dasović
Popis obavijesti

POVEZNICE