Novosti

...
Novosti Geografija

Obavijest o početku 71. zimskog seminara za geografe

Obavještavamo Vas da je započeo 71. zimski seminar za geografe, pod nazivom „Budućnost geografskog obrazovanja: novi pravci u istraživanjima i praksi“. Seminar se održava 2. i 3. siječnja 2025. godine u Kongresnom centru Hotela Antunović u Zagrebu. Program seminara obuhvaća brojne teme vezane uz najnovije trendove i istraživanja u području geografije, s ciljem unaprjeđenja geografskog obrazovanja i razvoja novih pristupa u nastavi i praksi.

Novosti Geografija

Obavijesti

Održano gostujuće predavanje prof....

Dana 4. prosinca 2024. na Geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održano je gostujuće predavanje prof. dr. sc. Vladimira Stojanovića, profesora s Prirodno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Novom Sadu (Odsjek za geografiju, turizam i hotelijerstvo).            

Autor: Marijana Šurina

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je Javni poziv za dodjelu novčane potpore za pokriće dijela troškova prijevoza za studente s invaliditetom za ak. god. 2024./2025. kao i Odluku o visini iznosa novčane potpore za pokriće dijela troškova prijevoza za studente s invaliditetom za ak. god. 2024./2025.

Autor: Ivan Martinić
Međunarodni simpozij „The Future of...

Međunarodni simpozij „The Future of Tourism in the Alpine-Adriatic Region“ In memory of Zlatko Pepeonik, 1934-2004 organiziran je i održan u Troepolachu/Hermagor, Koruška, Austrija od 22. do 24. listopada 2024. u suorganizaciji našeg Geografskog odsjeka i brojnih institucija; Geografskog odsjeka Sveučilišta u Klagenfurtu, Sveučilišta Primorska/Koper, Hrvatskog geografskog društva, Austrijskog geografskog društva, Slovenskog geografskog društva, Talijanskog geografskog društva, Southeast Europe Association, HAZU, kao i dvije IGU komisije; Commission on Marginalization, Globalization and Regional and Local Responses i Commission on Tourism, Leisure and Global Change.

Autor: Ivan Martinić

Obavještavamo Vas da su objavljene rang-liste (liste) državne STEM stipendije. Rang-liste (liste) dostupne su u mrežnoj aplikaciji https://stemstipendije.mzom.hr/

Autor: Ivan Martinić

Posebnoj Komisiji međunarodne geografske unije (IGU/UGI) za marginalizaciju, globalizaciju i regionalni i lokalni odgovor C20.32, temeljem pozitivnoga izvješća o radu u proteklom mandatu, na Generalnoj skupštini IGU-a u Dublinu 2024. potvrđen je i produljen službeni status za razdoblje 2024. – 2028., kao i mandat dosadašnjoj predsjednici prof. dr. sc. Borni Fuerst Bjeliš i u sljedećem razdoblju.

Autor: Ivan Martinić

U okviru stalne online tribine „Environmental History Today“ Europskog udruženja za povijest okoliša (ESEH), 29. listopada 2024. održan je okrugli stol na kojem je dio urednika i autora knjige predstavio knjigu Environmental Histories of The Dinaric Karst, koju je izdao Springer krajem kolovoza u svojoj biblioteci Environmental History.

Autor: Ivan Martinić
Knjiga o povijesti okoliša Dinarskog...

U okviru Springerove biblioteke Environmental History, krajem kolovoza 2024. godine objavljena je knjiga Environmental Histories of the Dinaric Karst, rezultat višegodišnjeg rada međunarodnog uredničkog tima i autora. Član uredničkog tima je naša znanstvenica prof.dr.sc. Borna Fuerst Bjeliš, kao i (ko)autorica triju poglavlja u knjizi.

Autor: Ivan Martinić

Student Geografskog odsjeka Bepo Paus dobitnik je Rektorove nagrade za studente sportaše Sveučilišta u Zagrebu - osvajače zlatnih medalja na svjetskim i europskim sveučilišnim natjecanjima. Bepo Paus bio je član ekipe koja je osvojila zlatno odličje na SP u futsalu.

Čestitke!

Autor: Ivan Martinić

Drage studentice i dragi studenti, s velikim zadovoljstvom vas obavještavamo da je Savjetovalište za studente Sveučilišta u Zagrebu otvorilo svoja vrata i službeno započelo s radom. Drago nam je da vas o ovoj ključnoj i prijeko potrebnoj usluzi za studente obavještavamo upravo na Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada.

Autor: Ivan Martinić
Potpisan Sporazum o suradnji između...

U srijedu, 25. rujna potpisan je Sporazum o suradnji između Hrvatskog geografskog društva i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, kojim je formalizirana dosadašnja suradnja u  znanstveno-istraživačkom, nastavnom i stručnom radu, te su stvorene mogućnosti za suradnju na aktivnostima od zajedničkog interesa za Društvo i Geografski odsjek, koji je u okviru PMF-a nositelj te suradnje. Ugovor su potpisali dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta prof. dr. sc. Mirko Planinić i predsjednik Hrvatskog geografskog društva doc. dr. sc. Mladen Maradin. 

Autor: Ivan Martinić

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima.

Autor: Ivan Martinić

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku.

Autor: Ivan Martinić

Održana tribina u spomen na prof. dr....

Dana 11. ožujka 2024. u 19 sati održana je tribina na Geografskom odsjeku PMF-a u spomen na prof. dr. sc. Zlatka Pepeonika povodom 90 godina od njegova rođenja i 20 godina od smrti.

Organizatori tribine bili su Geografski odsjek PMF-a i Hrvatsko geografsko društvo pa su okupljene pozdravili izv. prof. dr. sc. Ivan Čanjevac, pročelnik Geografskog odsjeka i izv. prof. dr. sc. Mladen Maradin, predsjednik Hrvatskoga geografskog društva. O životu i radu profesora Pepeonika govorili su njegovi najbliži suradnici: prof. dr. sc. Dane Pejnović, umirovljeni profesor Geografskog odsjeka te prof. dr. sc. Vuk Tvrtko Opačić i prof. dr. sc. Zoran Curić.

Zlatko Pepeonik bio je znanstvenik i redoviti sveučilišni profesor geografije, zaljubljenik u prirodu i putovanja. Rodio se u Varaždinu, 31. srpnja 1934. Godine 1953. Zlatko Pepeonik upisao je studij geografije na Geografskom odsjeku PMF-a u Zagrebu. Bio je to početak druženja sa strukom koju je volio, poticao i unapređivao. Pune 44 godine proveo je kao zaposlenik Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na Geografskom odsjeku utemeljio je i predavao brojne kolegije. Bavio se geomorfologijom, posebno speleologijom, zatim demogeografijom, političkom geografijom, regionalnom geografijom, a najviše se posvetio razvoju turističke geografije i geografije Angloamerike. Sve što nastavnik i znanstvenik može postići u svom radnom vijeku prof. Pepeonik je ostvario na Geografskom odsjeku PMF-a u Zagrebu. Prvo je bio asistent, a nakon obrane doktorske disertacije postaje docent 1974. Godine 1982. izabran je za izvanrednog profesora, a od godine 1988. bio je redoviti profesor na Geografskom odsjeku. Obavljao je brojne dužnosti, a za pročelnika Odsjeka biran je tri puta. Ostavio je neizbrisiv trag u geografiji kao znanstvenik, neumorni putnik, promicatelj prirodoslovlja i međunarodno priznat profesor, urednik, recenzent, pisac udžbenika te brojnih radijskih i televizijskih scenarija. Generacije studenata, suradnika i kolega pamte ga kao ustrajnu, strpljivu i tolerantnu osobu punu razumijevanja. Umro je u Zagrebu, 20. siječnja 2004.

Fotografije s tribine pogledajte ovdje.

Autor: Ivan Martinić
Popis obavijesti