Djelatnici Zoologijskog zavoda PMF-a prof. dr. sc. Zlatko Mihaljević, prof. dr. sc. Davor Zanella i prof. dr. sc. Marko Miliša gostovali su u prilogu "Ekološka slika vode" u emisiji Prometej emitiranoj 16.10. 2024. na HTV2 te 21.10. 2024. na HTV4.
Tema priloga je praćenje stanja vodnih tijela na temelju bioloških pokazatelja (makrozoobentos, riblje zajednice) u skladu s Okvirnom direktivom EU-a o vodama te istraživanje dinamike presušivanja povremenih tekućica u kontekstu klimatskih promjena. Emisija je dostupna na platformi HRTi te na YouTube kanalu Hrvatske radiotelevizije.

Prilog o Svečanoj sjednici povodom obilježavanja 150 obljetnice Zoologijskog zavoda u radijskoj emisiji Oko znanosti.

Projekt MEDITERATRI: umjesto pesticida i insekticida štetnike u poljoprivredi moraju loviti kukci predatori!

Završnu konferencija projekta „Neonikotinoidi i bakar u mediteranskoj poljoprivredi – učinci na neciljanu faunu beskralježnjaka kroz trofičke interakcije (MEDITERATRI, HRZZ UIP 2017-05-1046)“.

Prof. dr. sc. Petar Kružić
 https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/ovo-je-biser-jadrana-a-more-ce-nam-izgledati-kao-septicka-jama-pa-normalno-da-ce-taj-silni-izmet-isplivati-15315944

  https://www.poslovni.hr/hrvatska/sokirani-mjestani-more-ce-nam-izgledati-kao-septicka-jama-4381404

Prof. dr. sc. Davor Zanella održao je 21.02.2023. predavanje u Skradinu pod naslovom Raznolikost, stanje i zaštita slatkovodnih riba rijeke Krke.
Prof. dr. sc. Davor Zanella ujedno je i voditelj istraživanja rasprostranjenosti i stanja populacija ciljanih vrsta slatkovodnih riba u NP „Krka“ provedenog 2021. i 2022. godine.

https://www.sibenik.in/zupanija/u-skradinu-odrzano-predavanje-'raznolikost-stanje-i-zastita-slatkovodnih-riba-rijeke-krke'/168554.html

https://www.turizmoteka.hr/destinacije/raznolikost-stanje-i-zastita-slatkovodnih-riba-rijeke-krke/

Prof. dr.sc. Tatjana Bakran Petricioli  11.12.2022.

FOTO Grupa umjetnika u suradnji sa znanstvenicima u more postavili keramička staništa za podmorje (Morski.hr)

Grupa umjetnika u suradnji sa znanstvenicima u more postavili keramička staništa za podmorje (Portal grada Kaštela)

Jesu li mora i oceani tako tiha mjesta kao što mislimo i mogu li ribe "pričati", zašto cvrčci pjevaju u zboru te kako temperatura okoliša utječe na njihovu pjesmu otkivamo u emisiji Oko znanosti koju smo posvetili bioakustici kod riba i kukaca.

Poslušajte odgovore u radijskoj emisiji "Oko znanosti" ( 30.11.2022.) u kojoj su sudjelovali dr.sc. Fran Rebrina i dr. sc. Sven Horvatić.

https://radio.hrt.hr/slusaonica/oko-znanosti

https://radio.hrt.hr/slusaonica/oko-znanosti?epizoda=202212141310

Prilog u Dnevniku HTV1 24.10.2022. 

Zaštita autohtone plitvičke pastrve

Emisija Oko znanosti posvećena Kolnjacima. Upoznajemo najmanje životinje na svijetu, kolnjake, koji imaju jedinstvenu sposobnost preživljavanja u najsurovijim uvjetima stoga su i predmet istraživanja mnogih znanstvenika.
Emisija je snimljena tijekom trajanja kongresa RotiferaXVI koj se održao u Zagrebu od 05 - 09.09.2022.

https://radio.hrt.hr/slusaonica/oko-znanosti?epizoda=202210051310

P

31. 08. 2022. Prof. dr. sc. Damjan Franjević sudjelovao je u radijskoj emisji Oko znanosti pod naslovom Wallace i teorija evolucije.

https://radio.hrt.hr/slusaonica/oko-znanosti?epizoda=202208311310

29. 05. 2022. Prof. dr. sc. Ivana Maguire  i izv. prof dr. sc. Jasna Lajtner, zajedno s prof. dr. sc. Boženom Mitić iz Botaničkog zavoda, razgovarale su s novinarkom Tanjom Rudež o invazivnim vrstama biljaka i životinja.

Intervju je objavljen u tiskanom izdanju te na portalu Jutarnjeg lista

21.10.2021. Vesna Gulin mag.oecol. sudjelovala je u HRT emisji Prometej "Big Bang na Skradinskom buku "
https://hrti.hrt.hr/home?id=16bbde08-993b-4e31-c838-b6e75d26653

18.03.2021. Izv. prof. dr. sc. Tatjana Bskran-Petricioli sudjelovala je u HRT emisiji Prometej "Big Bang istražuje pomor plemenitih periski u Jadranskom moru". 

11. 03 .2021. Izv. prof. dr. sc. Petar Kružić sudjelovao je u HRT emisiji Prometej. 

31. 01. 2021. Doc. dr. sc. Ivana Buj sudjelovala u HRT emisiji "Pametan kao kokoš, tvrdoglav kao magarac".

25. 01. 2021. prof. dr. sc. DamjanFranjević sudjelovao je u "Globusovoj čajanki

3.11.2020. doc. dr. sc. Mirela Sertić Perić sudjelovala je u emisiji HRT Znanstveni krugovi. 

https://bre.is/kbY2WdxB

21. 11. 2019.  prof. dr. sc. DamjanFranjević sudjelovao je u emisji Treći elemet, Hrvatske televizije. Tema emisije bila je Evolucija jezika.


  

5. 11. 2019. prikazana je emisija Znanstveni krugovi HRT4 u kojoj je sudjelovao doc. dr. sc. Zoran Marčić sa Zoologijskog zavoda Biološkog odsjeka. Jedna od tema emisije bila je slatkovodne ribe u kojoj je doc. Marčić pojasnio zašto je važna bioraznolikost flore i faune odnosno zaštita endemskih i rijetkih slatkovodnih ribljih vrsta. Emisija je dostupna na platformi HRTi.

13. 06. 2019. HRT1 Prometej: Znanost s potpisom dr. sc. Lucije Šerić Jelaska - O kukcima, zašto su nam važni, zašto opada njihova raznolikost i aktualnim istraživanjima.
https://hrtprikazuje.hrt.hr/520266/prometej-znanost-s-potpisom-dr-sc-lucije-seric-jelaska

26.03.2021. doc. dr. sc. Mirela Sertić Perić sudjelovala je u emisiji HRT Znanstveni krugovi.

https://bre.is/YketbFs7

20. 03. 2019. Prof. dr. sc. DamjanFranjević sudjelovao je u emisji Treći elemet, Hrvatske televizije. Tema emisije bila je Evolucija višestaničnosti.  

 

28.02.2018. gotovanje u emisiji o prirodnim znanostima Hrvatskog radija HRT1 “Divni novi svijet”  
Sudjelovali su znanstvenici s Veterinarskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu u sklopu teme “Kukci naši svagdašnji...za jelo?!” razgovaralo se o kukcima u prehrani i njihovoj primjeni u forenzici.  
Nastavak priče o kukcima slijedi 07.03.2018 u 13:30.

http://radio.hrt.hr/aod/kukci-nasi-svagdasnjiza-jelo/245185/

Jutarnji list 08.05.2016.

SVJETSKA SENZACIJA U UTROBI VELEBITA 'Našli smo prvu podzemnu životinjsku vrstu s krilima!'

https://entomologytoday.org/2016/05/27/the-worlds-deepest-flying-insect-lives-in-complete-darkness-with-no-food-or-sex/

http://www.atlasobscura.com/articles/worlds-first-flying-cavedwelling-insect-discovered-in-one-of-the-worlds-deepest-caves

Zoologijski zavod: 140 godina

  • U povodu 140 godina Zoologijskoga zavoda zavirujemo u njegovu povijest, upoznajemo posebnosti njegove zbirke i razgovaramo o zanimanju zoologa, Spiridionu Brusini, Charlesu Darwinu, zoološkim vrtovima, popularizaciji znanost i utjecaju Bolonjskog procesa na program studija. Gosti emisije su predstojnica Zoologijskog zavoda izv. prof. Ivančica Ternjej i izv. prof. Zlatko Mihaljević s Biološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a. http://radio.hrt.hr/ep/zoologijski-zavod-140-godina/100719/

Sudjelovanje u emisiji Društvena mreža

  • Emisija Društvena mreža emitirana 17. veljače na HTV1 bila je posvećene problemu invazivnih vrsta. U uvodnom dijelu emisije prikazan je francuski dokumentarni film o problemu invazivnih vrsta, a potom je u studiju uslijedio 10-minutni razgovor voditeljice Blaženke Leib i dr. sc. Andreje Lucić, stručne savjetnice u Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka o problemu invazivnih vrsta u Hrvatskoj. Navedeni su glavni učinci invazivnih vrsta u Hrvatskoj te potkrijepljeni primjerima i ilustracijama tih vrsta. Na Facebook stranici emisije https://www.facebook.com/hrtdrustvenamreza možete pogledati kako je proteklo samo snimanje i razgovor, a cijelu emisiju možete pogledati na mrežnim stranicama HTV-a.
     
  • Tijekom studenog 2014. g. je na drugom programu HTV-a emitirana emisija Školski sat posvećena astakologiji – znanosti koja se bavi istraživanjem slatkovodnih deseteronožnih rakova. Stručna savjetnica u Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka, dr. sc. Andreja Lucić je za potrebe emisije s urednicom Silvanom Kolovrat osmislila i snimila tri priloga koji ilustriraju temu i istraživanja astakologa u Hrvatskoj te su uvod u zadatke koje učenici rješavaju u studiju zajedno s voditeljem i moderatoricom, biologinjom Ivanom Šarić. Prvi prilog snimljen je na potoku Bliznec na Medvednici u suradnji s dr. sc. Sandrom Huinom, višom asistenticom u Zoologijskom zavodu, i govori o autohtonim vrstama deseteronožnih rakova s posebnim naglaskom na biologiju i ekologiju potočnog raka. Drugi prilog snimljen je na rijeci Korani u suradnji s profesorom Darkom Cerjancem i njegovim učenicima iz OŠ Barilović te govori o invazivnim vrstama deseteronožnih rakova i problemu sa signalnim rakom u rijeci Korani, dok je treći prilog snimljen u suradnji s prof. dr. sc. Goranom Klobučarom u Otočcu, u „Hrvatskom centru za autohtone vrste riba i rakova krških voda“ te govori o uzgoju autohtonih vrsta za potrebe reintrodukcije i potrebi zaštite rakova. Priloge možete pogledati na linkovima: 

    https://drive.google.com/file/d/0B8qEpTUHMoKDLVU3RzB6d3VZVUU/view?

    usp=sharinghttps://docs.google.com/file/d/0B3PgRR0j7wT7T1k2UHEwdV9rSlU/edit

    https://docs.google.com/file/d/0B3PgRR0j7wT7SGVYNHBIMnhsa1U/edit
Autor: webmaster BO
Popis obavijesti