Ponosni smo što možemo objaviti da su Nina Dobša i Viva Stanković, studentice Matematičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, zajedno s članicama svog tima odnijele pobjedu na Studentskom inovacijskom danu i-Days 2024! Ovaj jedinstveni događaj okupio je studente različitih područja kako bi zajednički osmislili inovativna rješenja za zdravstvene izazove, uz podršku stručnjaka i mentora.
Nina i Viva, zajedno s kolegicama s drugih fakulteta, radile su na aplikaciji za kontinuirano praćenje simptoma kod hematoloških bolesnika. Njihovo rješenje omogućuje prikupljanje podataka na daljinu, što omogućava redovitije praćenje i bolju podršku pacijentima. Inovativno rješenje koristi jednostavno korisničko sučelje prilagođeno starijoj populaciji.
Evo što su nam rekle o natjecanju naše Nina i Viva:
Nina Dobša: Svrha i-Days natjecanja je poticanje inovacija u području zdravstva. Ove godine ponuđena su tri izazova, a naš zadatak bio je odabrati jedan, razraditi ideju i što uvjerljivije je prezentirati žiriju. Timove su djelomično formirali organizatori, no ostavili su prostor i za samostalno okupljanje sudionika. Ljepota našeg tima i jedan od ključnih ciljeva organizatora bila je interdisciplinarnost, što nam je omogućilo da pristupimo izazovu iz različitih perspektiva. Naš tim se okupio sasvim spontano – nas četiri djevojke smo sjele za isti stol, upoznale se i odmah "kliknule". Uz mene, tim su činile kolegica Viva s Matematičkog odsjeka, Andrea s FKIT-a i Magdalena s PBF-a. Izazov koji smo odabrale bio je kontinuirano praćenje simptoma kod hematoloških bolesnika na tjednoj bazi. Trenutno se simptomi MPN-a prate pomoću ankete s 10 pitanja, koja se ispunjava na papiru tijekom redovitih pregleda kod liječnika. Nedostaci takvog sustava su očiti, što nas je potaknulo na ideju prikupljanja simptoma na daljinu, omogućujući češće ispunjavanje upitnika i preciznije praćenje bolesti. S obzirom na to da je medijan godina bolesnika 65, osmislile smo aplikaciju s vrlo jednostavnim korisničkim sučeljem. Aplikacija omogućuje unos simptoma putem 10 pitanja na skali od 1 do 10, a planiramo također koristiti umjetnu inteligenciju i velike jezične modele kako bismo omogućile korisnicima ispunjavanje upitnika kroz razgovor. Moj najveći doprinos, kao matematičarke, bio je tehnička razrada aplikacije. Bez znanja iz baza podataka i razvoja aplikacija, ne bismo mogle ostvariti tehnički aspekt projekta. U tome su mi najviše pomogli kolegiji poput Baze podataka, Napredne baze podataka, Računarski praktikum i Umjetna inteligencija. Samu aplikaciju planiramo i implementirati, a za tehničku podršku sigurne smo da možemo računati na pomoć profesora računaraca s našeg odsjeka.
Viva Stankovi: Sudjelovanje na i-Days natjecanju bilo je odlično iskustvo. Sve četiri članice tima upoznale smo se tamo te smo ubrzo shvatile da se međusobno upotpunjavamo u znanju i odlučile ostati zajedno u timu. Od svih područja matematike najviše me interesira njena primjena u računarstvu pa mi se posebno svidjelo što su ponuđeni izazovi na natjecanju bili tehničke prirode. Tako sam mogla primijeniti velik dio znanja stečenog na fakultetu, od poznavanja kako funkcionira pozadina mobilnih aplikacija do mogućnosti zaštita podataka od gubitka ili krađe, koja su pridonijela našim idejama i konačnom rješenju.
Pobjednički tim „SymptoDiary” su činile:
Nina Dobša – PMF matematika
Viva Stanković – PMF matematika
Andrea Pleić – FKIT
Magdalena Mihalić – PBF
Velike čestitke cijelom timu i sretno na nadolazećem Winners’ Eventu u Budimpešti!
Više o ovom natjecanju možete pročitati na: https://www.akademski.hr/pobjednicki-tim-symptodiary-predstavljat-ce-hrvatsku-u-budimpesti/
Fotografija: Branko Nađ / portal akademski.hr