Pravilnikom o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama od 22. rujna 2009. godine geografija je svrstana u interdisciplinarna područja znanosti kao polje 8.02. Geografija, s granama: 8.02.01 fizička geografija, 8.02.02 društvena geografija, 8.02.03 regionalna geografija, 8.02.04 primijenjena geografija.
Status jedinstvenog znanstvenog polja u interdisciplinarnim područjima znanosti proistekao je iz činjenice da je geografija po svojoj znanstvenoj predmetnosti i metodologiji interdisciplinarna i multidisciplinarna znanost, s jasno izraženim znanstvenim identitetom, ali koja u okviru svog autonomnog znanstvenog sustava objedinjuje discipline koje su po svojoj prvotnoj naravi bilo prirodne, bilo društvene (i tehničke).
Zbog specifičnog objekta (prostorni kompleks geosfere) i svojstvene joj kauzalne metodologije, geografija je sintetična znanost koja integracijom rezultata istraživanja vlastitih disciplina (matične ili supstancijalne znanosti) s rezultatima istraživanja disciplina korelativnih znanosti (prirodnih, društvenih, tehničkih i drugih) proučava i objašnjava aktualnu geoprostornu stvarnost.
Cilj je suvremene geografije pronalaženje zakonitosti u prostornim odnosima na Zemljinoj površini i predviđanje procesa sa svrhom rješavanja aktualnih problema stanovništva te definiranja održivog razvoja u konkretnom prostoru. Sukladno izloženom, geografija nije isključivo prirodna, a ni društvena znanost; ona je i jedno i drugo („mostna znanost“) s karakterom koherentne sintetične znanosti.