XIX. svečana sjednica Vijeća Kemijskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se u srijedu, 27. studenoga 2024., u 12.00 sati u predavaonici A1 Kemijskog odsjeka PMF-a, Horvatovac 102a, Zagreb.
Na sjednici će biti dodijeljene zahvalnice, priznanja i Medalje Kemijskog odsjeka zaslužnim djelatnicima i vanjskim suradnicima Kemijskog odsjeka te izvrsnim studentima kemije za ak. god. 2023./2024. kao i Nagrade Kemijskog odsjeka za znanstveno-istraživački rad studenata u ak. god. 2023./2024.
Pozivamo Vas da svojom nazočnošću uveličate ovu svečanost.
Pozivaju se zainteresirani studenti da sudjeluju na Otvorenom danu kemije koji će se održati u sklopu Dana i noći na PMF-u 16. svibnja 2025. godine. Prijavu je moguće obaviti preko poveznice. Za sve dodatne informacije slobodno se javite koordinatoru ovogodišnjeg ODK Igoru Živkoviću na Teams ili e-mail: izivkovic.chem@pmf.hr.
Predavanje 'Mehanokemija, halogenska veza i (ko)kristali' održat će u sklopu Kolokvija Kemijskog odsjeka doc. dr. sc. Vinko Nemec, sa Zavoda za opću i anorganskiu kemiju Kemijskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predavanje će se održati u četvrtak 28. studenog s početkom u 13:15 sati u predavaonici P1.
U subotu 16. studenoga 2024. su studenti prijediplomskog studija Kemija te integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Biologija i kemija, u okviru kolegija Kemija okoliša, posjetili Nuklearnu elektranu Krško. Pratnja tijekom obilaska bili su djelatnici Nuklearne elektrane Krško dipl. ing. Vedrana Grojzdek i Matej Kovač, mag. chem. koji su oboje diplomirali kemiju na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Studenti su tijekom obilaska elektrane upoznati s načinom rada elektrane, sigurnosnim pravilima i zbrinjavanjem otpada.
Rang-liste (liste) državne STEM stipendije objavljene su i dostupne u mrežnoj aplikaciji https://stemstipendije.mzom.hr/.
Obavijest o objavi listi i rang-listi dostupna je na poveznici.
Studenti AAI@EduHr elektroničkim identitetom pristupaju mrežnoj aplikaciji stemstipendije.mzom.hr te jedinstvenom identifikacijskom oznakom provjeravaju mjesto na rang-listi (listi).
Za prihvaćanje državne STEM stipendije potrebno je u mrežnoj aplikaciji stemstipendije.mzom.hr do srijede, 4. prosinca 2024. godine, do 12 sati, označiti Izjave koje prethode prihvaćanju Uvjeta stipendiranja, zatim prihvatiti Uvjete stipendiranja te upisati isključivo IBAN računa koji glasi na ime i prezime dobitnice/dobitnika STEM stipendije.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je Javni poziv za dodjelu novčane potpore za pokriće dijela troškova prijevoza za studente s invaliditetom za ak. god. 2024./2025. kao i Odluku o visini iznosa novčane potpore za pokriće dijela troškova prijevoza za studente s invaliditetom za ak. god. 2024./2025.
Prijava se podnosi putem mrežne aplikacije, a rok za podnošenje prijave je do srijede, 15. siječnja 2025., do 12.00 sati.
Uvjeti ostvarivanja ovoga prava definirani su Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na novčanu potporu za pokriće dijela troškova prijevoza za studente s invaliditetom.
Za sva dodatna objašnjenja studenti mogu poslati upit na službenu elektroničku adresu Ministarstva: prijevoz-potpore@mzom.hr ili kontaktirati telefonom: 01/4594-372 i 01/4594-228.
U četvrtak, 21.11., doc. dr. sc. Adriana Kenđel održat će nam prvo predavanje Ljubičastog u kemiji ove akademske godine!
Vrijeme je da razbijemo mitove o Ramanovoj spektroskopiji! Mislite da je Ramanova spektroskopija slabo osjetljiva metoda kojom se mogu određivati samo analiti u visokim koncentracijama ili da se ne mogu snimati tvari koje fluoresciraju? Ne znate za što se uopće koristi? Dođite i saznajte kako mali dodatak plemenitog metala može potpuno promijeniti sve što ste (pogrešno) mislili o spektroskopiji neelastičnog raspršenja. Od karakterizacije antitumorskih lijekova do senzora za bioaktivne tvari, Ramanova spektroskopija je puno više nego što se čini na prvi pogled...
Vidimo se u 18:15 sati u predavaoni A2 Kemijskog odsjeka PMF-a!
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.
Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.
Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI
osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Juraj Nikolić, Tea Juračić, Tin Klačić, Danijel Namjesnik i Tajana Begović u suradnji s Jozefinom Katić s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu objavili su znanstveni rad „Surface properties and corrosion protection study of poly(N-ethyl-4-vinylpyridine) polyelectrolyte-based coating on the electrochemically formed Ti|TiO2 surface“ u prestižnom časopisu Journal of Materials Chemistry C (IF = 5,7).
U radu je ispitan utjecaj adsorpcije polikationa poli(N-etil-4-vinilpiridina) (PE4VP) kao zaštitnog sloja protiv korozije na povšinu titanija odnosno titanijevog dioksida. U prvom dijelu istraživanja ispitana je adsorpcija PE4VP iz otopina različitih ionskih jakosti na titanij na kojemu je elektrokemijski priređen sloj titanijeva dioksida kako bi se utvrdilo pri kojim uvjetima PE4VP najbolje prekriva površinu uzorka. Nakon uspješno priređenog zaštitnog sloja elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom ispitana je korozija uzoraka sa i bez zaštitnog sloja PE4VP kako bi se utvrdila njegova djelotvornost. Pokazano je da dodatak zaštitnog sloja PE4VP na elektrokemijski priređen TiO2 uzorak povećava učinkovitost zaštite od korozije za 71,5 % u odnosu na uzorak bez zaštitnog sloja PE4VP.
Ovo istraživanje predstavlja iskorak u primjeni adsorpcije polielektrolita na metalne površine u svrhu njihove zaštite od vanjskih utjecaja.