IX. Božićno predavanje Kemijskog odsjeka održat će se u petak, 15. prosinca 2023. u 13:00 sati u predavaonici A1 zgrade Kemijskog odsjeka PMF-a.
Prof. emeritus Hrvoj Vančik održat će predavanje pod naslovom Kemija u teoriji kompleksnosti.
Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu objavilo Natječaj za dodjelu Godišnjih nagrada Društva mladim znanstvenicima i umjetnicima u 2023. godini.
Detalje o natječaju možete pronaći ovdje.
Poštovani i dragi studenti,
uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.
Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.
Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).
Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.
Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024.
Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.
Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.
Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.
Grad Zagreb je objavio Javni poziv za dodjelu potpore obrazovanju učenika srednjih škola i studenata pod međunarodnom i privremenom zaštitom na području Grada Zagrebu za 2023., a kojeg možete pronaći na sljedećoj poveznici.
Javni poziv bit će otvoren za prijave do kraja 2023. godine odnosno do iskorištenja sredstava.
Obavještavamo Vas da su objavljene rang-liste (liste) državne STEM stipendije. Rang-liste (liste) dostupne su u mrežnoj aplikaciji https://
Studenti AAI@EduHr elektroničkim identitetom pristupaju mrežnoj aplikaciji stemstipendije.mzo.
Pozvamo studente da se prijave na natječaj za Holcimovu stipendiju "Ostavi trag" za akademsku godinu 2023./2024.
Kroz ovaj program stipendiranja i praksi, odabrani studenti će imati priliku stjecati iskustvo rada u Holcimovoj tvornici cementa u Koromačnom ili na drugim lokacijama tvrtke. Tijekom trajanja stipendije, studenti će raditi s mentorima na osobnom razvoju, primati godišnju stipendiju, te nakon završetka fakulteta imati mogućnost zaposlenja u struci u Holcimu.
Rok za predaju prijava je 17. prosinca 2023., a prijave se podnose putem linka HireVue.
Detalje o natječaju možete pronaći ovdje.
Zbog velikog broja projekata i povećanog obima posla, tvrtka Bio-Mi u Rijecu traži nove, svježe snage.
Molimo diplomirane kemičare koji su vrijedni i odgovorni da se jave.
Posao se 80-90% odnosi na projektne aktivnosti unutar projekata HORIZON 2020 i HE, dok se preostalih 10-20% posla odnosi na razvoj naših internih formulacija za tržište i suradnju s realnim sektorom.
Riječ je o istraživanju i razvoju biopolimera i blendova biopolimera, te se u okviru projekata očekuje 5-6 putovanja godišnje. Rad na računalu (Word, PowerPoint, Excel itd.) i poznavanje engleskog jezika su neophodne vještine.
Molimo zainteresirane kandidate da se jave na e-mail adrese: filip.miketa@bio-mi.eu i ivona.miketa@bio-mi.eu
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Karla Korade, Ivan Nemet i Davor Kovačević u suradnji s nekadašnjom znanstvenicom Kemijskog odsjeka Atiđom Selmani (trenutno na Sveučilištu u Grazu), bivšim studentom Kemijskog odsjeka Mariom Špadinom (SeaCras), Bornom Radatovićem s Instituta za fiziku, te suradnicima iz Slovenije (Goran Dražić i Klemen Bohinc) i Francuske (Bertrand Siboulet, Yann Foucaud i Jean-François Dufrêche) objavili su znanstveni rad Cation Adsorption in TiO2 Nanotubes: Implication for Water Decontamination u uglednom časopisu ACS Applied Nano Materials (IF 5,9).
U objavljenom radu istražene su TiO2 nanocjevčice kao potencijalno koristan nanomaterijal za dekontaminaciju vode putem uklanjanjem kationa. Širok raspon eksperimentalnih tehnika, od strukturnih analiza do mjerenja svojstava vodenih suspenzija nanocjevčica, kombiniran je s teorijskim pristupom s ciljem određivanja adsorpcije Cs+ iona na TiO2 nanocjevčice i predviđanja separacije metalnih iona. Mezoskopski model, temeljen na Poisson-Boltzmannovoj jednadžbi i površinskoj adsorpcijskoj ravnoteži, predviđa da su H+ ioni potencijal-odredbeni ioni, dok se Cs+ ioni nalaze u difuznom sloju sa značajnim doprinosom samo pri visokim koncentracijama i visokom pH. Pokazalo se da utjecaj veličine nanocjevčica u smislu polidisperznosti i distribucije nije značajan u slučaju tankih nanocjevčica (u rasponu od 1 do 2 nm). Dobivena rezultati su posebno važni u kontekstu moguće primjene kod katalize ili reverzibilnih separacija.
Istraživanje je dijelom ostvareno u okviru istraživačkog bilateralnog hrvatsko-slovenskog projekta Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja (APPLPEMs, IPS-2020-01-6126) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.