Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.
Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr
Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.
Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr
Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu 2024./2025. 16. listopada 2024., na mrežnoj stranici Sveučilišta u Zagrebu, raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2024./2025. Prijave na Natječaj traju do 6. studenoga 2024. do 12 sati. Nathešaj je dostupan ovdje.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.
Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.
Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI
osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Juraj Nikolić, Tin Klačić i Davor Kovačević te studentica diplomskog studija kemije Ana Ivančić objavili su znanstveni rad Synthetic versus Natural Precursor Layer: A Study on the Properties of Biocompatible Chitosan/Carboxymethyl Cellulose Nanofilms u uglednom časopisu Američkog kemijskog društva ACS Omega (IF 4,132).
U objavljenom radu ispitana je važnost prvog sloja na svojstva biokompatibilnih polielektrolitnih višeslojeva građenih od kitozana i karboksimetilceluloze pripremljenih sloj-po-sloj metodom. Poznato je kako se korištenjem polielektrolita poli(etilenimina) kao prvog sloja prilikom izgradnje višeslojeva može znatno utjecati na njihova svojstva. No, toksičnost poli(etilenimina) još nije potpuno istražena što čini prepreku potencijalnoj primjeni navedenih nanomaterijala. U ovom je radu predložena netoksična i biokompatibilna zamjena poli(etileniminu) na način da se primjenom koncentriranije otopine kitozana za pripravu prvog sloja dobivaju nanofilmovi poboljšanih svojstava u odnosu na nanofilmove koji sadrže poli(etilenimin) kao prvi sloj. Na ovaj način, korištenje kitozana kao prvog sloja je dvojako: kako bi se dobili nanofilmovi poboljšanih svojstava te kako bi bili priređeni netoksični nanofilmovi koji bi se mogli primijeniti kao zaštitni slojevi na voću. Osim toga, u radu je pokazano da dodatak natrijevog klorida otopinama polielektrolita od kojih su građeni nanofilmovi na specifičan način utječe na pripravu i svojstva dobivenih filmova. Navedeni rezultat se može objasniti pretpostavkom da polielektrolitni višeslojevi građeni od kitozana i karboksimetilceluloze u proučavanim uvjetima nisu stabilizirani samo elektrostatskim interakcijama već da i vodikove veze značajno utječu na stabilizaciju takvih nanofilmova.
Istraživanje je ostvareno u okviru istraživačkog bilateralnog hrvatsko-slovenskog projekta Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja (APPLPEMs, IPS-2020-01-6126) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.