Raspored sjednica Vijeća Geološkog odsjeka u ak. god. 2024./25. i datuma predaje materijala za Povjerenstvo za nastavu nalazi se ovdje.
Zvanje: | professor emeritus |
Lokacija: | 008 GPZ |
Telefon: | +385 1 460 6095 |
Telefon kućni: | 6095 |
E-mail: | |
Zavod/služba: | Geološki odsjek |
doktorski
Diplomirala (mentor prof. dr. sc. Lj. Babić), magistrirala (mentor dr. sc. I. Velić) i doktorirala (mentori prof. L. Hottinger, dr. sc. K. Drobne) na Geološkom odsjeku PMF-a.
Predavala je niz kolegija iz paleontološke grupe predmeta studentima svih studijskih razina, uključujući i kolegije koje je uvela poput Geologije mora, Mikrofosili i okoliši, Mikrofosili, okoliši i vrijeme, Ambijentalna mikropaleontologija, Paleoekologija (za studente Diplomskih studija Geologije). Na Sveučilištu u Ljubljani predavala je kolegije Paleoekologija, Mikropaleontologija i Primijenjena mikropaleontologija, a na Jagiellonskom sveučilištu u Krakovu Marine geology, Applied micropaleontology, Selected aspects in geology. Na Sveučilištu u Beču održala je kolegij Foraminifera as tools in paleoecology, biostratigraphy and conservation. Sudjeluje u nastavi na prijeddiplomskom studiju Znanost o moru (Sveučilište u Puli). Mentorirala je brojne završne i diplomski radove kako u PMF tako i na Sveučilištu u Trstu, ko-mentorirala je pet doktorskih radova, te ocjenjivala doktorske i habilitacijske disertacije u područja mikropaleontologije i paleoekologije na sveučilištima u Europi i šire (Sveučilište u Beču, Bratislavi, Ljubljani, Modeni, Ferrari, Punjab).
Znanstveni rad je usredotočen na istraživanje foraminifera (jura – recentno), njihovu primjenu u biostratigrafiji, rekonstrukciji paleookoliša, paleogeografiji te na rasprostiranje u odabranim dijelovima Jadranskog mora. Dugogodišnja suradnju s dr. sc. E. Marton iz Laboratorija za palemagnetizam rezultirala je objavom više radova u kojima se opisuje kinematika Vanjskih Dinarida od jure do paleogena. Eocenske foraminifere i pripadajući facijesi omogućili su definiranje sistema privremenih rampi u Dinarskom predgorskom bazenu i prepoznavanje važnosti uloge lokalne tektonike u oblikovanju paleookoliša. Znanstvene suradnje omogućile su istraživanje eocenskih facijesa kako iz različitih dijelova središnjega Neotetisa tako i iz Indopacifičke i Karipske provincije. Vodila je više znanstveno istraživačkih projekata, uključujući jedan međunarodni projekt, pet bilateralnih projekata, te po jedan projekt financiran od strane HRZZ i MZOŠ. Boravila je na višemjesečnim usavršavanjima na Sveučilištu u Baselu i Ivan Rakovec Paleontološkom Institutu SAZU, usavršavala se na brojnim radionicama i međunarodnim tečajevima. Mentorirala je studijske boravke više studenata diplomskih i doktorskih studija (iz Genove, Beča i Krakova), te je primila na usavršavanje znanstveno-nastavno osoblje iz inozemstva.
Recenzirala je znanstvene radove za više od 40 različitih međunarodnih časopisa, te znanstvene projekte za Zaklade za znanost Izraela, Slovačke i Poljske. Članica je uredničkog odbora časopisa Palaios, Geologia Croatica i RMZ – Materials and Geoenvironment. U dva uzastopna mandata bila je član ekspertne skupine IUGS, Potkomisija za stratigrafiju paleogena, gdje je sudjelovala u razvoju globalnih stratigrafskih standarda. Sudjelovala je u organizaciji terenskog sastanka IGCP projekta 393, 4tog Hrvatskog geološkog kongresa, radionice WOLF grupe u Buzetu i međunarodnog kongresa Climate and Biota of the Early Paleogene 2011.
Obnašala je funkcije predstojnice Geološko-paleontološkog zavoda, pročelnice i zamjenice pročelnika Geološkog odsjeka, prodekanice za nastavu i prodekanice za razvoj i investicije na PMF-u, a bila je član Senata Sveučilišta u Zagrebu, Vijeća Prirodoslovnog područja te više odbora unutar Sveučilišta.
Dobitnica je nagrade HAZU za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj u području prirodnih znanosti i matematike za 2017. godinu. Godine 2018. izabrana je za člana suradnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Napomena: Ove radove održava Knjižnica Instituta Ruđer Bošković koja vodi projekt Hrvatske znanstvene bibliografije CROSBI. Ovim linkom možete vidjeti sve podatke o radovima koje su autori unijeli u bazu podataka.
1. Znanstveno vijeće za naftno-plinsko gospodarstvo i energetiku HAZU
2. European paleontological Association
3. European Geoscience Union (EGU)
4. International Subcommission on Paleogene Stratigraphy.