Aktivnosti projekta Regionalni...

U razdoblju od 10. do 12. svibnja 2023. godine djelatnici Geografskog odsjeka, asistentica Valerija Butorac i asistent Ivan Ivić, održali su u Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom radionice namijenjene nastavnicima i učenicima osnovnih škola Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije. Radionice su se održavale u okviru projektnih aktivnosti projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske čiji je nositelj Osječko-baranjska županija, a partneri Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, znanstevni centar Vitensenteret Innlandet Gjøvik iz Kraljevine Norveške, Poduzetnički inkubator BIOS d.o.o. te brojne druge institucije i udruge iz javnog i civilnog sektora Republike Hrvatske. Projekt je usmjeren je na uspostavu, uređenje i rad Regionalnog znanstvenog centra u Osnovnoj školi Josipa Kozarca koji će raditi na jačanju vještina učenika i nastavnika u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva u osnovnoškolskom sustavu Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije te drugim gravitirajućim područjima. Projekt je financiran sredstvima Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. i Državnog proračuna Republike Hrvatske. Geografski odsjek sudjeluje u projektinim aktivnostima vezanima za izradu poučne staze na temelju istraživačkoga rada učenika te s navedenim povezanih edukacija i radionica za nastavnike i učenike. Voditelj provedbe projektnih aktivnosti na Geografskom odsjeku je asistent Ivan Ivić. 

U prvom od planirana dva ciklusa radionica djelatnika Geografskog odsjeka, održane su dvije radionice za nastavnike i dvije radionice za učenike 6. i 8. razreda osnovnih škola. Asistent Ivan Ivić održao je prvoga dana radionicu s naslovom Istraživački rad u nastavi (geografije) za odgojno-obrazovne djelatnike, posebice nastavnike geografije. Cilj je radionice bila analiza osnovnih oblika istraživačkoga rada u nastavi (geografije) te stjecanje vještina korisnih za pripremu i metodičku prilagodbu nastavnih sati istraživačkoga karaktera. Isti je dan asistentica Valerija Butorac nastavnicima održala radionicu Metodologija izrade poučnih staza tijekom koje je govorila o vrijednosti poučnih staza za obrazovanje djece i odraslih, njihovom planiranju, dizajniranju i prostornom pozicioniranju te stvaranju odgovarajućega interpretacijskog sadržaja. 


Sljedeća dva dana bila su predviđena za radionice s učenicima 6. i 8. razreda osnovnih škola s područja Osječko-baranjske i Virovitičko podravske županije. Kroz radionicu pod vodstvom asistenta Ivana Ivića učenici su primjenom istraživačkog pristupa otkrivali prostorne tragove nekadašnjih prostranih močvara njihova zavičaja i cijelog porječja rijeke Vuke te važnost melioracijskih postupaka za prostorni i gospodarski razvoj njihova zavičaja. Nakon uvodne radionice, asistentica Valerija Butorac upoznala ih je s geomorfološkim obilježjima zavičaja kao značajnom čimbeniku njegova prostornog razvoja kroz povijest. 


Drugi će ciklus radionica, čija je provedba planirana u drugom dijelu 2023. godine, biti usmjeren na procese prikupljanja, obrade i analize prostornih podataka, razvoj GIS vještina te analizu društveno-geografskih obilježja zavičaja. 


Zahvaljujemo voditeljima projekta i svim ostalim djelatnicima Osnovne škole Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom na srdačnoj dobrodošlici, susretljivosti i pomoći u održavanju radionica!

 


 

Autor: Marijana Šurina
Popis obavijesti