Repozitorij

Broj posjeta:
57071

Geofizika za svakoga

Zaposlenici i studenti Geofizičkog odsjeka PMF-a vole educirati i informirati javnost o njenoj važnosti, zanimljivim fenomenima koje proučavaju i o kojima poučavaju. Geofizika je svuda oko nas i ima znatan utjecaj na naše svakodnevne živote. Popularizacijske aktivnosti su različite i namijenjene raznolikoj publici.

Možete nas posjetiti na Geofizici uživo, kad otvaramo svoja vrata i potpuno se posvećujemo znatiželjnicima. Naši zaposlenici sudjeluju i drugim popularizacijskim aktivnostima kao što je npr. Festival znanosti, a povremeno održavamo popularna predavanja i radionice u knjižnicama ili školama – zapravo, gdje god nas pozovu!

Pronjuškajte malo po ovim našim stranicama i upoznajte se s geofizikom! Možete virtualno zaviriti u Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića (iako je uživo puuno bolje) ili pročitati štogod o geofizičkim pojavama koje su nas zadesile kroz povijest u Crticama iz povijesti.

Učenike i njihove nastavnike pozivamo u posjet Geofizičkom odsjeku kako bismo ih upoznali s geofizikom na zabavan način: naši djelatnici prilagodit će priču svim uzrastima! Pokazat ćemo vam meteorološku kućicu i upoznati vas s meteorologijom, provest ćemo vas kroz Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića i uvesti u svijet seizmologije, upoznati vas s fizičkom oceanografijom,... Pokazat ćemo vam kako nastaje bura, prašinski vrtlog i otkriti kako se zaštiti od nepredvidivih potresa!

Ako želite da vas posjetimo ili želite posjetiti nas, slobodno se javite na e-adresu, pa ćemo vidjeti što se može učiniti!

Zanimljivosti iz svijeta geofizike, našeg odsjeka i naših studija možete pratiti i na našoj Facebook stranici Geofizika uživoSlikovni rezultat za facebook

 

Klima u Europi u 2050. godini – kratki film na hrvatskom jeziku

Na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu možete pogledati vrlo pristupačan video na hrvatskom jeziku Klima u Europi 2050. godine – o klimi koja nas očekuje u Europi očekuje u 2050. godini. Autori su znanstvenici i napravili su ga u okviru europskog projekta EUCP (European Climate Prediction system), a temelji se na rezultatima znanstvenih istraživanja i šestom izvješću Međunarodnog panela o klimatskim promjenama (IPCC). Želja im je upoznati širu javnost kakvu klimu može očekivati u 2050. godini – koliko i kako će se mijenjati količine oborina i temperature – što će utjecati na krajolik i stil života te će primorati na prilagodbu.

U izradi i pripremi ovog filma sudjelovali su i hrvatski znanstvenici: prof. dr. sc. Danijel Belušić (Geofizički odsjek PMF-a), doc. dr. sc. Nikolina Ban (Sveučilište u Innsbrucku) te dr. sc. Ivan Güttler i Sarah Ivušić (DHMZ).

https://www.youtube.com/watch?v=cDoDktvzOXg

Brzina i opseg klimatskih promjena s kojima se danas suočavamo bez presedana su. Toplinski valovi, suše, poplave... Iz godine u godinu osjećamo njihove posljedice u našem svakodnevnom životu. Njihovi će se učinci povećavati barem do 2050. godine i bit će pogođene sve regije Europe.

Ovaj su film izradili znanstvenici u okviru europskog projekta EUCP na temelju rezultata najnovijih dostupnih istraživanja, a posebno 6. IPCC-ovog izvješća, kako bi predstavili široj javnosti klimatske promjene koje se očekuju u Europi 2050. godine. Na pristupačan su način pojasnili varijacije u temperaturi i oborinama, kao i ekstremne klimatske događaje s kojima će se stanovnici Europe morati suočiti.

Ovaj film pomaže razumjeti kako će klima preoblikovati naše krajolike i stilove života u nadolazećim desetljećima... i omogućuje nam da bolje predvidimo potrebu prilagodbe ljudskog društva ovim djelomično neizbježnim klimatskim promjenama.


Posjeti škola Geofizičkom odsjeku...

 

Geofizički odsjek PMF-a rado prima (organizirane) posjete – najčešće se radi o učenicima srednjih škola koje njihovi nastavnici fizike i/ili geografije dovedu da se upoznaju s geofizikom. Mi im pripremimo kratko popularno predavanje, upoznamo ih s meteorološkim mjerenjima na našem meteorološkom opservatoriju, pokažemo im zanimljive pokuse i provedemo kroz Memorijalne sobe Andrije Mohorovičića – ili barem skombiniramo nešto od toga. U akademskoj godini 2023. /2024. posjetile su nas učenici i njihovi nastavnici iz četiri srednje škole!

Na sam rođendan Andrije Mohorovičića, 23. siječnja 2024., u posjet su nam došli susjedi iz zagrebačke Nadbiskupske klasične gimnazije – mala skupina učenika koja je snimala video o znanstveniku mjeseca: Andriji Mohorovičiću! S njima je bila njihova nastavnica fizike i kemije Iva Vojtkuf. Pokazali smo im Memorijalne sobe Andrije Mohorovičića koje su poslužili kao najbolja scenografija za njihov video! Kako je to ispalo, pogledajte na poveznici.

U utorak 26. ožujka posjetilo je 13 učenika 2. i 4. razreda zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog, zajedno s profesoricama fizike Sonjom Janeković i Ivanom Hesheimer. Naša asistentica Marijana Boras održala je kratko predavanje Pedalama do meteoroloških podataka iz područja (urbane) klimatologije, a naš viši tehničar Damir Ptičar pokazao je koje instrumente imamo i kako vršimo mjerenja u Meteorološkom opservatoriju Horvatovac. Zatim im je Iva Dasović pokazala seizmološke pokuse i provela ih kroz Memorijalne sobe Andrije Mohorovičića.

U četvrtak 18. travnja 2024. posjetili su nas nastavnici i učenici iz zagrebačke Prirodoslovne škole Vladimira Preloga i njihovi kolege i partneri u Erasmus+ projektu iz škole INS Ramon Muntaner iz španjolskog Figueresa, a sve na inicijativu nastavnika geografije Tomislava Golubića. Njima smo organizirali predavanje o meteorološkim mjerenjima i opažanjima našeg Antuna Markija, Damir Ptičar im je pokazao kako se vrše mjerenja i kojim instrumentima na primjeru našeg Meteorološkom opservatoriju Horvatovac, dok ih je Iva Dasović upoznala sa životom i radom Andrije Mohorovičića i njemu posvećenim memorijalnim sobama.

Svoj izvanučionički dan nastave na geofizičkom odsjeku PMF-a odlučili su provesti i učenici V. gimnazije. Bio je to petak 26. travnja 2024., a učenicima u pratnji nastavnica Ive Marije Pitlović i Nastassije Sekulić zanimljivo predavanje In vino veritas – što nam vinova loza govori o klimatskim promjenama održao je naš stručnjak za agroklimatologiju viši asistent Branimir Omazić, Damir Ptičar je bio zadužen za upoznavanjem s Meteorološkim opservatorijem Horvatovac, dok je Iva Dasović pokazala seizmološke pokuse te provela učenike i njihove nastavnice kroz Memorijalne sobe Andrije Mohorovičića.

U slučaju da i vi u svojoj školi imate izvanučionički dan ili samo želite oplemeniti svoju nastavu fizike ili geografije s temama koje su vrlo aktualne i svakodnevno nam zapravo bliske, a u školskom gradivo slabo zastupljene, javite nam se! Dogovorit ćemo se i rado vas ugostiti na našem malom odsjeku!

 

!

Autor: Iva Dasović
Popis obavijesti

Repozitorij

Repozitorij je prazan